Please HElp with these 2 Find the sample size required for a margin of error of
ID: 3360110 • Letter: P
Question
Please HElp with these 2
Find the sample size required for a margin of error of 2.6 percentage points, and then find one for a margin of error of 1.3 percentage points, for both, use 95% confidence. Find the ratio of the larger sample size to the smaller sample size. To reduce the error by half, what do you need to multiply the sample size by? Use the shortcut formula nere n represents the population size and m represents the margin of error in decimal form, to find the necessary sample size required for a margin of error of 2.6 percentage points. n-D (Round up to the nearest integerExplanation / Answer
1)
margin of error = z-score * standard error
=>
0.026 = 1.96 * sqrt( 0.5 * 0.5/n)
=>
smaller sample size = 1421
lly
0.013 = 1.96 * sqrt(0.5 * 0.5/n)
=>
n = 5682
ratio = 5682/1421 = 4