An animal shelter has a 58% adoption rate for puppies. Of all puppies in the she
ID: 3360739 • Letter: A
Question
An animal shelter has a 58% adoption rate for puppies. Of all puppies in the shelter, 80% live to be 7 years or older. Of the puppies who are adopted, 90% live to be 7 years or older, what is the probability that a randomly selected puppy in the shelter will get adopted and live 7 or more years? A study is being planned to estimate the mean number of semester hours taken by students at a college. The population standard deviation is assumed to be 47 hours. How many studen should be included in the sample to be 99% c semester hour of the population mean for all students at this college? 6. ts onfident that the sample mean-x is within oneExplanation / Answer
Ans:
1)P(adoption)=0.58
P(live 7 year or older/adopted)=0.9
P(live 7 year or older/adopted)= P(adopted and live 7 year or older)/P(adoption)
P(adopted and live 7 year or older)=P(live 7 year or older/adopted)*/P(adoption)
=0.9*0.58=0.522
2)
z value for 99% CI is 2.58
Margin of error=1
std deviation=4.7
Sample size required,
n=(2.58*4.7/1)2
n=147