Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A quality control engineer at a potato chip company tests the bag filling machin

ID: 3365216 • Letter: A

Question

A quality control engineer at a potato chip company tests the bag filling machine by weighing bags of potato chips. Not every bag contains exactly the same weight. But if more than 15% of bags are over-filled then they stop production to fix the machine. They define over-filled to be more than 1 ounce above the weight on the package. The engineer weighs 100 bags and finds that 21 of them are over-filled. He plans to test the hypotheses: H0: p = 0.15 versus Ha: p > 0.15 (where p is the true proportion of overfilled bags) What is the test statistic? z 1.68 z=-1.68 z=4 z =-1.47

Explanation / Answer

Solution:- option A . z = 1.68

=> test statistic : z = (p^ - p)/sqrt(p*(1-p)/n) = (0.21- .15)/sqrt(.15*.85/100) = 0.06/0.0357 = 1.68