An IQ test is designed so that the mean is 100 and the standard deviation is 25
ID: 3367915 • Letter: A
Question
An IQ test is designed so that the mean is 100 and the standard deviation is 25 for the population of normal adults. Find the sample size necessary to estimate the mean IQ score of statistics students such that it can be said with 95% confidence that he sample mean is within 5 Q points o the rue mean. Assume that ?= 25 and determine the required sample size using technology. Then determine this is a reasonable sample size for a real world calculation. The required sample size is (Round up to the nearest integer)Explanation / Answer
solution:-
given that iq score is 5
standard deviation = 25
margin of error E = z * s / sqrt(n)
5 = 1.96 * 25 / sqrt(n)
sqrt(n) = 1.96 * 25 / 5
n = 96
the required sample size is 96