Assuming that the population is normally distributed, construct a 90 % confidenc
ID: 3370859 • Letter: A
Question
Assuming that the population is normally distributed, construct a 90 % confidence interval for the population mean, based on the following sample size of n7 1, 2, 3, 4, 5, 6 and 25 In the given data, replace the value 25 with 7 and recalculate the confidence interval. Using these results, describe the effect of an outlier (that is, an extreme value) on the confidence interval, in general. Find a 90% confidence interval for the population mean, using the formula or technology (Round to two decimal places as needed.)Explanation / Answer
Ans:
when data is:
1,2,3,4,5,6,25
sample mean=6.57
sample standard deviation=8.304
n=7
df=7-1=6
critical t value=tinv(0.1,6)=1.943
90% confidence interval for population mean
=6.57+/-1.943*(8.304/sqrt(7))
=6.57+/-6.10
=(0.47, 12.67)
Now,when data is:
1,2,3,4,5,6,7
sample mean=4
sample standard deviation=2.160
90% confidence interval for population mean
=4+/-1.943*(8.304/sqrt(7))
=4+/-1.59
=(2.41, 5.59)