The director of research and development is testing a new medicine. She wants to
ID: 3371316 • Letter: T
Question
The director of research and development is testing a new medicine. She wants to know if there is evidence at the 0.05 level that the medicine relieves pain in less than 379 seconds. For a sample of 11 patients, the average time in which the medicine relieved pain was 387 seconds with a standard deviation of 21. Assume the population is normally distributed.
If the calculated value of the t-statistic is -1.8, what would be the range of the P-value?
P-value < 0.01
0.01 < P-value < 0.05
0.05 < P-value < 0.10
P-value > 0.10
P-value > 0.20
P-value < 0.01
0.01 < P-value < 0.05
0.05 < P-value < 0.10
P-value > 0.10
P-value > 0.20
Explanation / Answer
Given that, For a sample of n = 11 patients, the average time in which the medicine relieved pain was 387 seconds with a standard deviation of 21.
Test statistic is, t = -1.8
Here, degrees of freedom = n - 1 = 11 - 1 = 10
Therefore range of the P-value is,
0.05 < P-value < 0.10