Please Assist! The following data represent the concentration of organic carbon
ID: 3371364 • Letter: P
Question
Please Assist!
The following data represent the concentration of organic carbon (mg/L) collected from organic soil. Construct a 99% confidence interval for the mean concentration of dissolved organic carbon collected from organic soil. (Note: x= 16.03 mg/L and s-8.72 mg/L) 10.30 8.81 30.91 19.80 29.80 5.30 1486 14 86 27.10 20.46 5.20 809 16.51 14.90 15.35 5.30 11.40 33.67 9.72 18.30 Click the icon to view the table of areas under the t-distribution. Construct a 99% confidence interval for the mean concentration of dissolved organic carbon collected from organic soil. (Use ascending order. Round to two decimal places as needed)Explanation / Answer
mean= 16.0300
sd= 8.72
n= 20.00
alpha= 1%
t(a/2,n-1)
t(0.01/2,20-1)
2.861
CI = mean +- t(a/2,n-1)*(sd/sqrt(n))
lower = 16.03 - 2.861*(8.72/sqrt(20))= 10.45
upper = 16.03 + 2.861*(8.72/sqrt(20))= 21.61