Consider the hypotheses below. H0: u >= 75 H1: u < 75 Given that xbar=73.8, s =
ID: 3372195 • Letter: C
Question
Consider the hypotheses below.
H0: u >= 75
H1: u < 75
Given that xbar=73.8, s = 13.5 n= 20 and alpha = 0.10
a. The critical value(s) are _________
(round to 3 decimal places)
b. Determine the test statistic ________
(round to two decimal places as needed)
c. What conclusion is drawn?
Reject H0. There is not sufficient evidence to conclude that u<75
Do not reject H0. There is sufficient evidence to conclude that u <75
Do not reject H0. There is not sufficient evidence to conclude that u<75
Reject H0. There is sufficient evidence to conclude that u<75
d. p-value _______
(round to 3 decimal places)
Explanation / Answer
The statistical software output for this problem is:
One sample T summary hypothesis test:
? : Mean of population
H0 : ? = 75
HA : ? < 75
Hypothesis test results:
Hence,
a) Critical value = -1.328
b) Test statistic = -0.40
c) Do not reject H0. There is not sufficient evidence to conclude that u<75
d) p - value = 0.348
Mean Sample Mean Std. Err. DF T-Stat P-value ? 73.8 3.0186918 19 -0.3975232 0.3477