Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Can someone please help break this question down by steps? Thank you Huggers Pol

ID: 3387191 • Letter: C

Question

Can someone please help break this question down by steps? Thank you

Huggers Polls contend that an agent conducts a mean of 53 in-depth home survey’s every week. A streamlined survey form has been introduced, and Hugger want to evaluate its effectives. The number of in-depth surveys conducted during a week by a random sample of agents are:

53

57

50

55

58

54

60

52

59

62

60

60

51

59

56

At the .05 significance level can we conclude that the mean number of interviews conducted by their agents is more than 53 per week?

Explanation / Answer

Set Up Hypothesis
Null, H0: U=53
Alternate, H1: U>53
Test Statistic
Population Mean(U)=53
Sample X(Mean)=56.375
Standard Deviation(S.D)=3.6124
Number (n)=16
we use Test Statistic (t) = x-U/(s.d/Sqrt(n))
to =56.375-53/(3.6124/Sqrt(15))
to =3.737
| to | =3.737
Critical Value
The Value of |t | with n-1 = 15 d.f is 1.753
We got |to| =3.737 & | t | =1.753
Make Decision
Hence Value of | to | > | t | and Here we Reject Ho
P-Value :Right Tail - Ha : ( P > 3.7371 ) = 0.00099
Hence Value of P0.05 > 0.00099,Here we Reject Ho

we conclude that the mean number of interviews conducted by their agents is more than 53