Problem 17-1A Comparing costs using ABC with the plantwide overhead rate LO P1,
ID: 341203 • Letter: P
Question
Problem 17-1A Comparing costs using ABC with the plantwide overhead rate LO P1, P3, A1, A2
The following data are for the two products produced by Tadros Company.
The company's direct labor rate is $20 per direct labor hour (DLH). Additional information follows.
Required:
(Round your per unit cost answers to 2 decimal places and other answers to nearest whole number. Loss amounts should be indicated with minus sign.)
Explanation / Answer
1) Direct Labor hours for product A = 10,000 units*0.5 DLH per unit = 5,000 hrs
Direct Labor hours for product B = 2,000 units*1.5 DLH per unit = 3,000 hrs
Overhead costs = Engineering support+Electricity+Setup costs
= $26,000+$24,800+$40,000 = $90,800
1.2)
2.1)
2.2)
3.1)
3.2)
Calculation of manufacturing cost per unit using the plantwide overhead rate based on direct labor hours. Overhead costs (A) $90,800 (A/B) $11.35 per direct labor hour Direct Labor Hours (B) 8,000 hrs Overhead Assigned Activity Driver (C) Plantwide OH rate (D) Total Overhead Cost (E = C*D) Units Produced (F) OH Cost per unit (E/F) Product A 5,000 $11.35 $56,750 10,000 $5.67 Product B 3,000 $11.35 $34,050 2,000 $17.03 Total manufacturing cost per unit Product A Product B Direct Material cost per unit $14 $27 Direct Labor cost per unit (0.50*$20) = $10 (1.50*$20) = $30 Overhead cost per unit $5.67 $17.03 Total manufacturing cost per unit $29.67 $74.03