Please help with this!! Gas constant R = 83.14 bar.cm3.mol-1.K-1 T (°C) = T (K)
ID: 3420898 • Letter: P
Question
Please help with this!!
Gas constant R = 83.14 bar.cm3.mol-1.K-1
T (°C) = T (K) – 273.15
Problem 3: Numerical Integration (40 points) For chloromethane at 100 °C, the second and third virial coefficients are: B--242. 5 cm3 mol-1 : C = 25200 cm3 mol-2 Determine the isothermal reversible work, W, in kJ of n=1 mole of chloromethane from 1 bar to 55 bar at 100 "C using the following virial equation of state: Z = 1 + B/V + C/V2, where R =83.14 bar. cm3.mol-1.K1 Use the multiple application Simpson's 1/3 rule with 10 EQUAL segments. Note that I changed how to express the compressibility factor (Z)Explanation / Answer
this is a physics question
Gas constant R = 83.14 bar.cm3.mol-1.K-1
T (°C) = T (K) – 273.15