Following data were obtained by a work study. (i) Maintenance time (a) Get out a
ID: 350650 • Letter: F
Question
Following data were obtained by a work study.
(i) Maintenance time
(a) Get out and put away tools = 12.0 min/day
(b) Cleaning of machine = 5.0 min/day
(c) Oiling of machine = 5.0 min/day
(d) Replenish coolant supply = 3.0 min/day
(ii) Interruption
(a) Interruption by foreman = 5.0 min/day
(b) Interruption by porter etc. = 4.0 min/day
(iii) Delay time due to power failure etc. = 6.0 min/day
(iv) Personal time = 20.0 min/day
Calculate total allowances, total available cycle time productive hours, considering a working
day of 8 hours.
Explanation / Answer
To be calculated:
(a) Total allowances
(b) Total available cycle time
(c) Total productive hours
Solution:
(a) Total allowance is calculated as;
Total allowance = (Total Maintenance time + Total Interruption + Delay time + Personal time)
Total allowance = (12.0 + 5.0 + 5.0 + 3.0) + (5.0 + 4.0) + 6.0 + 20.0
Total allowance = 60 minutes per day
(b) Total available cycle time is calculated as;
Total available cycle time = Total hours in a working day - Total allowances
Total working hours = 8 hours = 480 minutes
Total available cycle time = 480 - 60 = 420
Total available cycle time = 420 minutes per day
(c) Number of productive hours is calculated as;
Productive hours = Available cycle time / 60 (1 hour = 60 minutes)
Productive hours = 420 / 60
Productive hours = 7
Number of productive hours = 7 hours