Consider again the company making tires for bikes is concerned about the exact w
ID: 354203 • Letter: C
Question
Consider again the company making tires for bikes is concerned about the exact width of their cyclocross tires. The company has a lower specification limit of 22.5 mm and an upper specification limit of 23 mm. The standard deviation is 0.1 mm and the mean is 22.75 mm (Round your answer to 4 decimal places.) a. What is the probability that a tire will be too narrow? (Round your answer to 4 decimal places.) b. What is the probability that a tire will be too wide? (Round your answer to 3 decimal places.) c. What is the probability that a tire will be defective?Explanation / Answer
a. Probability that a tire will be too narrow = 1 - (Mean - LSL)/3*SD
= 1 - (22.75 - 22.5)/3*0.1
= 1 - 0.8333
= 0.1667
b. Probability that a tire will be too wide = 1 - (USL - Mean)/3*SD
= 1 - (23 - 22.75)/3*0.1
= 1 - 0.8333
= 0.1667
c. Probability that a tire will be defective = Twice of probability that a tire will be too narrow OR Twice of probability that a tire will be too wide
= 2*0.1667
= 0.3334