Consider again the company making tires for bikes is concerned about the exact w
ID: 354533 • Letter: C
Question
Consider again the company making tires for bikes is concerned about the exact width of their cyclocross tires. The company has a lower specification limit of 22.5 mm and an upper specification limit of 23 mm. The standard deviation is 0.1 mm and the mean is 22.75 mm. (Round your answer to 4 decimal places.) a. What is the probability that a tire will be too narrow? not attempted (Round your answer to 4 decimal places.) b. What is the probability that a tire will be too wide? not attempted (Round your answer to 3 decimal places.) c. What is the probability that a tire will be defective? not attempted
Explanation / Answer
a)Probability that a tire will be too narrow
Z= 22.5- 22.75/0.1 = -2.5
Probability of z=-2.5 = 0.0062 or 0.62%
b) Probability that a tire will be too wide
Z= 23-22.75/0.1 =2.5
Probability of z=2.5 = 0.9938 or 99.38%