Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider again the company making tires for bikes is concerned about the exact w

ID: 358826 • Letter: C

Question

Consider again the company making tires for bikes is concerned about the exact width of their cyclocross tires. The company has a lower specification limit of 22.5 mm and an upper specification limit of 23.1 mm. The standard deviation is 0.2 mm and the mean is 22.8 mm. (Round your answer to 4 decimal places.) Round your answer to 4 decimal places.) b. What is the probability that a tire will be too wide? Round your answer to 3 decimal places.) c. What is the probability that a tire will be defective?

Explanation / Answer

Given are :

Process mean = m = 22.8 mm

Process standard deviation = Sd = 0.2 mm

Upper Specification Limit = USL = 23.1 mm

Lower Specification Limit = LSL = 22.5 mm

Answer to question a :

Probability that a tyre will be too narrow = Probability that process outcome will be max equal to LSL

Let corresponding Z value for the said probability = Z1

Therefore ,

M + Z1 x Sd = LSL

Or, 22.8 + 0.2.Z1 = 22.5

Or, 0.2 .Z1 = - 0.3

Or, Z1 = - 0.3 / 0.2 = - 1.5

Corresponding probability for Z1 = - 1.5 as derived from standard normal distribution table = 0.0668

PROBABILITY THAT A TYRE WILL BE TOO NARROW = 0.0668

Answer to question b :

Probability that a tyre will be too wide will be same as probability that the process outcome will be more than USL.

Let the Z value for the probability that the process outcome will be maximum USL = Z2

Therefore ,

M + Z2x Sd = USL

Or, 22.8 + 0.2.Z2 = 23.1

Or, Z2 = 0.3/0.2 = 1.5

Corresponding value of probability for Z2 = 1.5 as derived from Standard normal distribution table will be 0.93319

Hence, probability that process outcome will be maximum USL = 0.93319

Therefore ,

Probability that a tire will be too wide

= 1 – Probability that a tire will be max USL ( i.e. 23.1 mm)

= 1 – 0.93319

= 0.0668

PROBABILITY THAT A TIRE WILL BE TOO WIDE = 0.0668

Answer to question c :

Probability that a tire will be defective

= Probability that a tire will be too narrow + probability that a tire will be too wide

= 0.0668 + 0.668

= 0.1336

PROBABILITY THAT A TYRE WILL BE TOO NARROW = 0.0668