Newton\'s laws of motion are used to derive the following formula for the maximu
ID: 3873349 • Letter: N
Question
Newton's laws of motion are used to derive the following formula for the maximum height h achieved by an object thrown with a speed v at and angle theta to the horizontal: h = v^2 sin theta/2 g, where g = 9.8 m/sec^2 Create a documented MATLAB program (maximumheight.m) with a table showing the maximum height for each of the following values of speed and angle. Use the command array2table in your program. Use vectorizing MATLAB commands instead of structured programming commands (e.g. for loop) that we will soon study. v = 10, 12 14 16 18, 20 m/s theta = 50 degree, 60 degree, 70 degree, 80 degreeExplanation / Answer
MATLAB CODE:
clear all;
a = zeros(4,6);
t1 = 10:2:20;
t2 = 50:10:80;
[X Y] = meshgrid(t1,t2);
a = X.*X.*sin(Y.*pi/180)/(2*9.8);
table = array2table(a);
disp(table);