Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Please fill out the dark green squares with the correct answers as well the answ

ID: 3887520 • Letter: P

Question

Please fill out the dark green squares with the correct answers as well the answers for the fill in the blank ones.

2.1 (14 pts) A benchmark program is run on a 40 MHz processor. The executed program consists of 100,000 instruction executions, with the following instruction mix and clock cycle count. Fill in the table cells with dark borders. Instruction Type Instruction Cycles per Count Instruction Cycles Execution limes Integer arithmetid Data transfer Floating point Control transfer 45,000 32,000 15,000 8,000 100,000 ms ms ms ms ms Totals Fill in the Cycles and Execution Times columns above, and then determine the effective CPI, MIPS rate, and execution time (CPU Time) for this program. Use the following formulas CPI = MIPS-CP1 × 106 Where f is the frequency of the CPU. 400 MHz 400 x 106, for example Ic × CPI CPU time_ (3 pts) CPI MIPS CPU Time 2.2 (12 pts) Consider two different machines, with two different instruction sets, both of which have a clock rate of 400 MHz. The following measurements are recorded on the two machines running a given set of benchmark programs. Determine the effective CPI, MIPS rate, and execution time for each machine. Also fill in the dark rectangles in the two tables (6 pts, 1 per square) Instruction Count Cycles per Cycles (millions) Instruction (millions) Instruction Type Machine A Arithmetic & Logic Load & Store Branch Others Totals (3 pts) CPIA: MIPSA: CPUA Time

Explanation / Answer

Hi, this question has multiple subparts, as per chegg policy we cannot solve more than 4 per question, so answering the first one here, please post other ones as separate questions,
to calculate CPI,
CPI= (instruction count* cycles per second) / total number of instructions
= (45000*1)+(32000*2)+(15000*2)+(8000*2) / 10000
= 1.55
MIPS is calculate as f/ CPI*10^6
given frequency is 40Mhz
= 40 * 10^6 / 1.55 *10^6
= 25.8
execution time = Ic * CPI /f
  = 10000* 1.55 /40 * 10^6
   =3.875 ms
now, we can fill the table,
no of cycles is CPI* count i.e (for 3rd column)
   45000*1 = 45000
   32000*2 64000
   15000*2 30000
   8000*2 16000
Indidual execution times calculated by the same formula above(for 4th column)
45000*1.55/40*10^6 = 17.437 ms
64000*1.55/40*10^6 = 24.8ms
30000*1.55/40*10^6 = 11.625 ms
16000*1.55/40*10^6 = 6.2 ms

Thumbs up if this was helpful, otherwise let me know in comments.