Question
Please Explain do question 4
A large ant is standing on the middle of a circus tightrope that is wretched with tension F = 750 N. The rope has mass per unit length mu = 1.5 kg/m. Wanting to shake the ant off the rope a tightrope walker moves her foot up and down near the end of the tightrope, generating a sinusoidal transverse wave of wavelength lambda = 25 m and amplitude A = 5 cm. W hat is the minimum wave amplitude Amin such that the ant will become momentarily weightless at some point as the wave passes underneath it? Assume that the mass of the ant is too small to have any effect on the wave propagation. A large rock that weighs 164.0 N is suspended from the lower end of a thin wire that is 3.00 m long. The density of the rock is 3200 kg/m3. The mass of the wire is small enough that its effect on the tension in the wire can be neglected. The upper end of the wire is held fixed. When the rock is in air, the fundamental frequency for transverse standing waves on the w ire is 47.0 Hz. When the rock is totally submerged in a liquid, with the top of the rock just below the surface, the fundamental frequency for the wire is 23.0 Hz . What is the density of the liquid?
Explanation / Answer
f = 2pisqrt(T/m)
T = mg
so now
47/23 = sqrt(T1/T2)
T1= 4.175 T2
and T1= mg = P*Vg
T2 = (P-Po)*Vg
so
1/4.175 = 1- Po/3200
Po= 2433.68 kg/m^3