Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 4 m long rope weighing 1.4 N is stretched so that the tension is 10 N. The lef

ID: 3897272 • Letter: A

Question

A 4 m long rope weighing 1.4 N is stretched so that the tension is 10 N. The left end is then made to oscillate vertically at 4 Hz by shaking the rope up and down a total distance of 10 cm. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /?>

(a) What is the speed of the traveling waves on the rope?

(b) What is the wavelength of the waves?

(c) Write the equation of the traveling waves along the rope (ignoring the reflected waves from the far end).

please show all work.. thanks in advance!

Explanation / Answer

v= sqrt(10*4*9.8/1.4)

= 16.73 m/s

b)

f = V/wavelength

wavelength = 16.73/4

= 4.18 m

c) 5sin(wt)

= 5*sin(2pi*4t)

=5*sin(25.13*t)