Part A How much work must you do to push a 10 k g block of steel across a steel
ID: 3901172 • Letter: P
Question
Part A How much work must you do to push a 10kg block of steel across a steel table (?k=0.6) at a steady speed of 1.1m/s for 3.9s ? Express your answer using two significant figures. Wpush = J Part B What is your power output while doing so? Express your answer using two significant figures. P = W Part A How much work must you do to push a 10kg block of steel across a steel table (?k=0.6) at a steady speed of 1.1m/s for 3.9s ? Express your answer using two significant figures. Wpush = J Part A How much work must you do to push a 10kg block of steel across a steel table (?k=0.6) at a steady speed of 1.1m/s for 3.9s ? Express your answer using two significant figures. Wpush = J Wpush = J Wpush = J Part B What is your power output while doing so? Express your answer using two significant figures. P = W Part B What is your power output while doing so? Express your answer using two significant figures. P = W P = W P = W Wpush = JExplanation / Answer
W = Power*t = Force*velocity*time
Work = 0.6*10*9.81*1.1*3.9
Work = 252.51 J
part B
Power = Work/t
power = 252.51/3.9
power = 64.75 W