Part A How much work must you do to push a 13 k g block of steel across a steel
ID: 2118894 • Letter: P
Question
Part A How much work must you do to push a 13kg block of steel across a steel table (%u03BCk=0.6) at a steady speed of 1.1m/s for 4.1s ? Express your answer using two significant figures. Wpush =J Part B What is your power output while doing so? Express your answer using two significant figures. P =
W Part A How much work must you do to push a 13kg block of steel across a steel table (%u03BCk=0.6) at a steady speed of 1.1m/s for 4.1s ? Express your answer using two significant figures. Wpush =
J Part A How much work must you do to push a 13kg block of steel across a steel table (%u03BCk=0.6) at a steady speed of 1.1m/s for 4.1s ? Express your answer using two significant figures. Wpush =
J Wpush =
J Wpush =
J Part B What is your power output while doing so? Express your answer using two significant figures. Wpush =
J
Explanation / Answer
Work = Force * distance = 0.6*13*9.8* distance
distance = v*t = 1.1*4.1
Work = 344.744 J
Powwer = work / time = 84.084 W