Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A small firm intends to increase the capacity of a bottleneck operation by addin

ID: 394516 • Letter: A

Question

A small firm intends to increase the capacity of a bottleneck operation by adding a new machine. Two alternatives, A and B, have been identified, and the associated costs and revenues have been estimated. Annual fixed costs would be $36,000 for A and $31,000 for B; variable costs per unit would be $7 for A and $11 for B; and revenue per unit would be $18.

    

    

   

    

   

A small firm intends to increase the capacity of a bottleneck operation by adding a new machine. Two alternatives, A and B, have been identified, and the associated costs and revenues have been estimated. Annual fixed costs would be $36,000 for A and $31,000 for B; variable costs per unit would be $7 for A and $11 for B; and revenue per unit would be $18.

Explanation / Answer

                            

Machine: A

Machine: B

Annual Fixed Cost (FC) = $36,000

Annual Fixed Cost (FC)=$31,000

Variable Costs Per Unit (VC)=$7

Variable Costs Per Unit (VC)=$11

Revenue Per Unit (R)=$18

Revenue Per Unit (R)=$18

a.

QBEP =      FC     

               R – VC

Machine: A                                  Machine: B

QBEP =      FC                         QBEP =      FC    

               R – VC                                         R – VC

QBEP =      36,000                QBEP =   31,000    

               18-7                                      18 – 11

QBEP =    36,000                            QBEP =     31,000   

                   11                                                     7

QBEP =     3272 units           QBEP = 4429 units

b.

Profit                     = Q (R -VC) - FC

Profit A                 = Profit B

Q (R - VC) - FC       = Q (R - VC) - FC

Q (18-7) - 36,000 = Q (18-11) - 31,000

Q (11) - 36,000        = Q (7) - 31,000

                      Q      =1250 units.

C.

Given:

Expected annual demand is 15,000 units

Profit A

Profit A   = Q (R - VC) - FC

Profit A = 15, 000 (18 -7) - 36,000

Profit A = 15,000 (11) - 36,000

Profit A = $1, 29,000

Profit B

Profit B = Q (R - VC) - FC

Profit B = 15,000 (18 - 11) - 31,000

Profit B = 15,000 (7) - 31,000

Profit B = $74,000

“A” will yield the higher profit.

Machine: A

Machine: B

Annual Fixed Cost (FC) = $36,000

Annual Fixed Cost (FC)=$31,000

Variable Costs Per Unit (VC)=$7

Variable Costs Per Unit (VC)=$11

Revenue Per Unit (R)=$18

Revenue Per Unit (R)=$18