If the master schedule calls for the production of 50 A units how many item E un
ID: 470972 • Letter: I
Question
If the master schedule calls for the production of 50 A units how many item E units are needed?
If MPS calls for the production of 50 A units, how many item D units are needed?
Assume that 20 item A units are called for by the MPS. On-hand inventory consists of 10 units each of items B and D. What is the net requirement for item D?
If the master schedule calls for the production of 50 A units how many item E units are needed? If MPS calls for the production of 50 A units, how many item D units are needed? Assume that 20 item A units are called for by the MPS. On-hand inventory consists of 10 units each of items B and D. What is the net requirement for item D?Explanation / Answer
3 units of E for 1 unit of B
Therefore, 3*3 units for 3 units of B
9 units for 3 units of B which will make 1 unit of A
for 50 units of A,
Units of E=9*50=450
For 50 units of A
1 unit of A requires 2 unit of D directly and
1 unit of A requires 3 units of B which requires 4 units of D
Therefore 1 unit of A requires 12 units of D from the assembly of B
units of D required = 14*50=700
For 20 units of A, D=14*20=280
Units of B=10, therefore D from B=4*10=40
and Available D=10
Total D available=50
Required=230