If the mass of the skier is 50 kg, what is the magnitude of the force of kinetic
ID: 1286639 • Letter: I
Question
If the mass of the skier is 50 kg, what is the magnitude of the force of kinetic friction on the skier? Be sure to show your work, and use g = 10 m/s^2 for the magnitude of acceleration due to gravity.
Sin 30degrees = 1/2 Cos 30degrees = square root 3/4 Tan 30degrees = square root 1/3
I think because the skier is on a slope, there needs to be a force vector broken into components to answer this. Not sure what to do.
This question apllies to this : A skier is traveling with constant velocity down a slope that is inclined 30 degrees with respect to horizontal.
Explanation / Answer
force on skie due to kinetic friction f = uk N
F= uk *50*10
F= 500 *uk