If the mass of component A is 2.02 g, the mass of component B is 0.840 g, and th
ID: 786521 • Letter: I
Question
If the mass of component A is 2.02 g, the mass of component B is 0.840 g, and the percent of component C is 19.5%, what is the beginning mass of Panacetin?
If the mass of component A is 2.02 g, the mass of component B is 0.840 g, and the percent of component C is 19.5%, what is the beginning mass of Panacetin?
If the mass of component A is 2.02 g, the mass of component B is 0.840 g, and the percent of component C is 19.5%, what is the beginning mass of Panacetin?
If the mass of component A is 2.02 g, the mass of component B is 0.840 g, and the percent of component C is 19.5%, what is the beginning mass of Panacetin?
Explanation / Answer
% composition = mass component / total mass x 100/1
19.5= y / y+2.86 x 100/1
100y=19.5y+55.77
80.5y=55.77
y=55.77 / 80.5 = 0.692795