Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Distilled water (2.160 ml) is added to a cuvette for calibration of the SpectroV

ID: 474547 • Letter: D

Question

Distilled water (2.160 ml) is added to a cuvette for calibration of the SpectroVis. 3 aliquots. each 408.217 pi in volume, of 0.40 M CuSO_4 are then added sequentially to the water in the cuvette. What is [CuSO_4] after the third aliquot is added? Provide your response to three digits after the decimal. A calibration curve for CuSO_4 at 635 nm yields a straight line described by the equation y = 4.914 times + 0.016. If the concentration of a sample of CuSO_4 is 0.322 M, what is the predicted value of its absorbance? Provide your response to three digits after the decimal.

Explanation / Answer

Volume of CuSO4 added = 3*408.217 µL= 1224.651 µL or 1224.651 *10^-6L

Moles of CuSO4 = molarity * volume in L

= 0.40 *1224.651 *10^-6 = 4.899*10^-4 moles

Total volume = volume of distilled water + Volume of CuSO4 added

= 2.160 ml /1000 L+ 1224.651 *10^-6L

=3.385*10^3 L

Molarity of CuSO4 = number of mole s/ volume in L

= 4.899*10^-4 moles /3.385*10^3 L

= 0.145 moles /L

= 0.145 M