Distillation One thousand kilograms per hour of a mixture containing equal parts
ID: 787978 • Letter: D
Question
Distillation One thousand kilograms per hour of a mixture containing equal parts by mass of methanol and water is distilled. Product streams leave the top and bottom of the distillation column. The ?ow rate of the bottom stream is measured and found to be 673 kg/h, and the overhead stream is analyzed and found to contain 96.0 wt% methanol.
a. Draw and label a ?owchart of this process.
b. Calculate the mass fraction of methanol and the mass ?ow rates of methanol and water in the bottom product stream
I need a flowchart!!!
Explanation / Answer
1000kg/h total.
Top flow = 1000 - 673 = 327kg/h
96% MeOH = 313.92 kg/h => 327-313.92 = 13.08 H2O
Bottom = 500 - 13.08 H2O = 486.92kg/h
673 - 486.92 = 186.08 kg/h MeOH in bottoms = 186.08/673 =27.6% MeOH in bottoms.
Molar flow MeOH = 32kmole/kg * 186.08kg/h = 5954.56kmole/h in bottoms
Molar flow H2O = 18 kmole/kg * 486.92kg/h = 8764.56 kmole/h in bottoms
Mole frac = 5954.26 / (5954.26 + 8765.56) = 40.45% MeOH (59.55% H2O)