CORRECT ANSWERS ARE A.) - r H2S = 252.8571 mole/h ×kg cat B.) Species yi Ci(mole
ID: 474777 • Letter: C
Question
CORRECT ANSWERS ARE
A.) - rH2S= 252.8571 mole/h×kg cat
B.)
Species yi Ci(moles/liter)
H2S 0.0187 4.8046e-004
SO2 0.0094 2.4023e-004
S 0.2164 5.5462e-003
H2O 0.1443 3.6975e-003
N2 0.6112 1.5667e-002
Ideal CSTR The kinetics of the catalytic reaction SO2 2H2S 3S 2H20 are being studied in an ideal CSTR. Hydrogen sulfide (H2S) is fed to the reactor at a rate of 1000 mol/h. The rate at which H2S leaves the reactor is measured and found to be 115 mol/h. The feed to the reactor is a mixture of SO2, H2S, and N in the molar ratio 1/2/7.5. The total pressure and temperature in the reactor are 1.1 atm and 250oC. The reactor contains 3.5 kg of catalyst. a. What is the rate of disappearance of H2S? Don't forget to include units. b. What are the corresponding concentrations of H2S, SO2, S and H20? You might want to revisit the concept of extent of reaction (5) from CHE 320 or use the newly introduced concept of conversion (X)Explanation / Answer
(1)
Assume CSTR volume =1 lit
CSTR performance equation
(-rH2S)V = FH2S,0 - FH2S
Where
V= volume
-rH2S = reate of reaction
FH2S,0 = Initial moles of H2S = 1000 mol/h
FH2S = Final moles of H2S remain in reactor = 115 mol/h
Catalyst weight =3.5 kg
So rate of dissappearnce
(-rH2S) = (1000-115)/3.5=252.857 mol/h.kg of catalyst
(b)