Consider the reaction: 2 H2O2(aq) 2 H2O(l) + O2(g) The graph below shows the con
ID: 475156 • Letter: C
Question
Consider the reaction:
2 H2O2(aq) 2 H2O(l) + O2(g)
The graph below shows the concentration of H2O2 as a function of time.
Use the graph to calculate each quantity. (Enter your answers to at least three significant figures.)
(a) The average rate of the reaction between 10 and 20 s.
___________ M/s
(b) The instantaneous rate of the reaction at 30 s.
___________M/s
(c) The instantaneous rate of formation of O2 at 50 s.
____________M/s
(d) If the initial volume of the H2O2 is 2.5 L, what total amount of O2 (in moles) is formed in the first 20 s of reaction?
____________ mol
Explanation / Answer
For the given reaction
The graph shown above
(a) average rate of reaction between 10 s and 20 s
= (-(0.55 - 0.75)/10
= 0.02 M/s
(b) Instantabeous rate at 30 s
= 0.4/30
= 0.013 M/s
(c) instantabeous rate of formation of O2 at 50 s
= 0.22/2 x 50
= 0.0022 M/s
(d) moles of H2O2 = 2.5 L/22.4 L = 0.11 mol
moles of H2O2 reacted at 20 s = 0.11 x 0.55
moles of O2 formed = 0.11 x 0.55/2 = 0.03025 mol