Consider the reaction: 2 H2O2 (aq) --> 2 H2O (l) + O2 (g) use te graph to calcul
ID: 813299 • Letter: C
Question
Consider the reaction:
2 H2O2 (aq) --> 2 H2O (l) + O2 (g)
use te graph to calculate each quantity:
a. The average rate of the reaction between 10 and 20s
b. The instantaneous rate of the reaction at 30s
c. The instantaneous rate of formation of O2 at 50 s
d. If the initial volume of the H2O2 is 1.5 L, what total amount of O2 (in moles) is formed in the first 50 s of reaction?
Consider the reaction: 2 H2O2 (aq) --> 2 H2O (l) + O2 (g) use te graph to calculate each quantity: a. The average rate of the reaction between 10 and 20s b. The instantaneous rate of the reaction at 30s c. The instantaneous rate of formation of O2 at 50 s d. If the initial volume of the H2O2 is 1.5 L, what total amount of O2 (in moles) is formed in the first 50 s of reaction?Explanation / Answer
Answer A. Average rate= change in concentration / time taken
= 0.2 / 10 = .02 Ms-1
Answer B = 0.0133 Ms-1
Answer C = 0.004 Ms-1
Answer D total amount of O2 = 0.006 moles