Consider an ionic compound, MX, composed of generic metal M and generic, gaseous
ID: 476664 • Letter: C
Question
Consider an ionic compound, MX, composed of generic metal M and generic, gaseous halogen X.
The enthalpy of formation of MX is Hf° = –409 kJ/mol. The enthalpy of sublimation of M is Hsub = 109 kJ/mol. The ionization energy of M is IE = 497 kJ/mol. The electron affinity of X is HEA = –345 kJ/mol. (Refer to the hint). The bond energy of X2 is BE = 179 kJ/mol.
Determine the lattice energy of MX.
Consider an ionic compound, MX, composed of generic metal M and generic, gaseous halogen X. The enthalpy of formation of MX is AH 409 kJ/mol. The enthalpy of sublimation of M is AH 109 kJ/mol. The ionization energy of Mis IE 497 kJ/mol. The electron affinity of X is AHEA 345 kJ/mol. (Refer to the hint). The bond energy of X2 is B 179 kJ/mol. Determine the lattice energy of MX Number kJ mol AHA atticeExplanation / Answer
Heat of formation= Heat of atomization+ Dissociation energy+ (sum of Ionization energies)+ (sum of Electronaffinities)+ Lattice energy
-409 = 109 + [0.5*179] + 497 -345 +Lattice energy
lattice energy = 759.5 KJ/mol [ Answer is in +ve because energy inside the crystal]