Consider an ionic compound, MX2, composed of generic metal M and generic halogen
ID: 729324 • Letter: C
Question
Consider an ionic compound, MX2, composed of generic metal M and generic halogen X. The enthalpy of formation of MX2 is Delta Hf degree = -841 kj/mol. The enthalpy of sublimation of M is Delta H sub =115 kJ/mol. The first and second ionization energies of M are |E1 = 781 kj/mol and |E2 = 1368 kJ/mol. The electron affinity of X is EA - - 339 kj/mol. The bond energy of X2 is BE = 153 kj/mol. Determine the lattice energy of MX2. Use the Born-Haber cycle. It may help to write out the chemical reaction associated with each energy value.Explanation / Answer
last try
Hf = (enthalpy of sublimation of metal atom) + (bond energy of X2) + (Ionization energies of metal) -
2*(electron affinity of X) + lattice enthalpy
put all values,
lattice enthalpy = -2580 KJ/mol