Part A: Calculate the mass of solute required to make a sodium chloride solution
ID: 479806 • Letter: P
Question
Part A: Calculate the mass of solute required to make a sodium chloride solution containing 158 g of water that has a melting point of -2.7 C
Part B: Calculate the mass of solute required to make 255 mL of a magnesium sulfate solution that has an osmotic pressure of 3.99 atm at 301 K
Part C: Calculate the mass of solute required to make an iron(III) chloride solution containing 265 g of water that has a boiling point of 112 C.
Using the vant Hoff factors in the table below, calculate the mass of solute required to make each aqueous solution. Van't Hoff factors at 0.05 m concentration in aqueous solution Solute Expected Measured 1 1 Nonelectrolyte 2 NaCl 1.9 2 MgSO4 1.3 MgCl2 2.7 S04 2.6 4 FeCl3 3.4Explanation / Answer
A)
for NaCl = i = 1.9
delta Tf = i x Kf x m
To - Tf = 1.9 x 1.86 x m
2.7 = 3.534 m
m = 0.764
molality = moles of solute / mass of solvent
0.764 = moles / 0.158
moles = 0.1207
mass / molar mass = 0.1207
mass / 58.5 = 0.1207
mass of solute = 7.06 g
B)
osmatic pressure = i x M x S x T
3.99 = 1.3 x M x 0.0821 x 301
M = 0.124
Molarity = moles / volume
0.124 = moles / 0.255
moels = 0.03167
mass of solute = 3.81 g
c)
delta Tb = i x Kb x m
12 = 3.4 x 0.512 x m
m = 6.893
moles / mass of solvent = 6.893
moles / 0.265 = 6.893
moles = 1.827
mass of solute = 296.3 g