Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Please answer only C,D, and E Part A Asolution is prepared by dissolving 504 g s

ID: 481342 • Letter: P

Question

Please answer only C,D, and E Part A Asolution is prepared by dissolving 504 g sucrose (C12H2011)ino 332 kg of water The final volume of the solutionis 355ml For this solution, calculate the molarity. Express the molarity in units of moles per liter to three significant figures. concentration 0415 M Submit My Answers Give Up Correct in grams Molarity is expressed in moles per liter, mol The molar mass (MW)of sucrose is used to convert between its mass units of molarity (M is summarized as folows: m) and the corresponding number of moles (n) The calculation of the solution M 0.3's 342.286 g Note that only the units of mol remain in the numerator and the units of Lremain in the denominator since al other units cancel, which was made possible by inverting the molar mass conversion factor. Part B Calculate the molality significant figures. Express the molality in units of moles per kilogram of solvent to three 0,444 m My Answers Give Up All attempts used; correct answer displayed sucrose used to convert between its Molainy is expressed units of moles per kilogram of solvent, mol/kg. The molar mass (MW) of in solution molalty (m) is summarized as follows mass (m.4) and moles (a) The calculation of the

Explanation / Answer

Given

50.4 g of sucrose dissolved in 0.332 kg ( = 322 g) of water

Data:

molar mass of sucrose = 12 * 12 + 22 * 1 + 11 * 16 = 342 g/mol

molar mass of water = 18 g/mol

Solution:

part C

percent by mass = ( mass of sucrose / mass of water ) * 100 % = (52.4 g / 332 g ) * 100 % = 15.78 % Answer

Answer = 15.78 %

Part D

no. of moles of sucrose = mass of sucrose / molar mass of sucrose = 50.4 g / 342 g/mol = 0.147 mol of sucrose

no. of moles of water = mass of water / molar mass of water = 332 g / 18 g/mol = 18.44 mol of water

total no. of moles of solution = no. of moles of sucrose + no. of moles of water = 0.147 + 18.44 = 18.59 mol

mole fraction = no. of moles of sucrose / total no. of moles of solution = 0.147 / 18.59 = 0.0079

Answer mole fraction = 0.0079

Part E

mole percent = mole fraction * 100% = 0.79 %

Answer mole percent = 0.79 %