Consider the following reaction and reaction rate A rightarrow B, rate = k [A],
ID: 482620 • Letter: C
Question
Consider the following reaction and reaction rate A rightarrow B, rate = k [A], k = 8.75 times 10^-2 s^-1 What is the initial concentration of [A] if the concentration of [A] after 24.2 seconds is 0.322 M? 2.37 M 021M 4.74 M 2.68 M 0.036 M If the decomposition of a compound follows a first order reaction and the initial concentration of 0.4 M drops to 0.169 after only 118 seconds, what is the reaction rate constant at that temperature? 1.96 times 10^-1 s^-1 7.30 times 10^-2 s^-1 3.70 times 10^-2 s^-1 2.30 times 10^-3 s^-1Explanation / Answer
6)
see the rate law
It is 1st order reaction.
use integrated rate law for 1st order reaction:
ln [A] = –kt + ln [A]o
ln (0.322) = -(8.75*10^-2)* 24.2 + ln [Ao]
-1.1332 = - 2.1175 + ln [Ao]
ln [Ao]=0.9843
[A]o = 2.68 M
Answer: d
I am allowed to answer only 1 question at a time