In 1986 an electrical power plant in Taylorsville, (Georgia, burned 8, 376, 726
ID: 483412 • Letter: I
Question
In 1986 an electrical power plant in Taylorsville, (Georgia, burned 8, 376, 726 tons of coal, a national record at that time. Assuming that the coal was 82.3 % carbon by mass and that combustion was complete, calculate the number of tons of carbon oxide produced by the plant during the year. Express your answer numerically in tons. Assuming that the coal was 3.90 % sulfur by mass and that combustion was complete, calculate the number of tons of sulfur dioxide produced by the plant during the year. Express your answer numerically in tons.Explanation / Answer
Q1.
a)
mass of coal = 8376726 ton of coal
assume 82.3% is C
calculate mass of CO2 produced:
so
12 kg of C --> 44 kg of CO2
12 ton of C --> 44 ton of CO2
mass of C --> (82.3/100)*(8376726 ) = 6894045.498 ton of C
so.. ton of CO2 = 44/12*6894045.498 = 25278166.826 ton of CO2
B)
if 3.9 is sulfur...
32 ton of S --> 64.066 ton of SO2
so..
3.9/100*8376726 = 326692.314 ton of S in coal...
ratio is 64/32 so..
Ton of SO2 = 326692.314*2 = 653384.628 ton of SO2 produced