Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

In 1986 an electrical power plant in Taylorsville, Georgia, burned 8,376,726 of

ID: 607432 • Letter: I

Question

In 1986 an electrical power plant in Taylorsville, Georgia, burned 8,376,726 of coal, a national record at that time. A) Assuming that the coal was 80.8% carbon by mass and that combustion was complete, calculate the number of tons of carbon dioxide produced by the plant during the year. B) Assuming that the coal was 4.10% sulfur by mass and that combustion was complete, calculate the number of tons of sulfur dioxide produced by the plant during the year. Express answers in tons

Explanation / Answer

a> mass of carbon = 12 mass of CO2 = 44 CO2 produced = 8376726 * 0.808 * 44/12 = 24817446.9 tons b> mass of sulphur = 32 mass of sulphur dioxide = 64 SO2 produced = 8376726 * 0.041 * 64/32 = 686891.5 tons