A sample of Na2SO4(s) is dissolved in 232 g of water at 298 K such that the solu
ID: 485199 • Letter: A
Question
A sample of Na2SO4(s) is dissolved in 232 g of water at 298 K such that the solution is 0.335 molar in Na2SO4. A temperature rise of 0.146 C is observed. The calorimeter constant is 330. JK1. the density of the solution can be approximated to be the density of pure water 1.00 g/mL.
1.Calculate the enthalpy of solution of Na2SO4 in water at this concentration.
I got -2430kJ/mol
2.Calculate the enthalpy of solution using the data in Table 4.1 in the textbook (Appendix B, Data Tables).
I got -2400kJ/mol
Both answers are correct
3. Compare your results and find the relative error.
I used (2430-2400) / 2400 * 100% = 1.3 % was wrong I dont know why how to get relative error in this question
Explanation / Answer
3.
the process that you have done is absolutely correct. But the wrong answer indicator may be due the calculation of percent error.
Relative error = |2400 - 2430| / 2400 = 0.0125
Percent of relative error = 0.0125 * 100 = 1.25 %
As in the question it is asked that to calculate the relative error only, please try with 0.0125.