Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Describe how you would prepare a 25 mL solution that contains 10 mmol of CH_3CH_

ID: 487444 • Letter: D

Question

Describe how you would prepare a 25 mL solution that contains 10 mmol of CH_3CH_2NH_2. Density of CH_3CH_2NH_2 is 689 kg/m^3 (note that mmol = millimol, not milliMolar) To make the solution that has 10 mmol, ml of liquid CH_3CH_2NH_2 would be diluted to a final 25 ml with deionized water. What is the pH of the solution described in question 1? Include a chemical reaction. Show the chemical reaction here. Do not show spectator ions. Do not abbreviate chemicals. Make sure your charges are correct and that your equation is balanced! Show the relevant ICE table here (use Molarities please) Show the relevant equilibrium here, and calculate the value of the unknown from your ICE table. Show how you calculate the pH of the solution from the value calculate above.

Explanation / Answer

1)

We have to prepare 25 mL solution that contains 10mmol of CH3CH2NH2.

Given that the density of CH3CH2NH2 = 689kg/m3 = 0.689 g/mL

Molar mass of CH3CH2NH2 = 45 g/mol

Number of moles of CH3CH2NH2 = 0.689g/45 g/mol = 0.0153 mol

We know that n1V1 = n2V2

0.0153 mol xV1 = (10x10-3 mol ) x 25mL

V1 = 16.34 mL

Therefore, to prepare 25 mL solution of 10mmol of CH3CH2NH2, 16.33 mL of CH3CH2NH2 would be diluted to a final 25 mL with deionized water.