Problem 6 and seven please help A 10 M H_2S solution has a p of about 4.0. What
ID: 490511 • Letter: P
Question
Problem 6 and seven please help A 10 M H_2S solution has a p of about 4.0. What are the approximate concentrations of H^+, SH^- and H_2S in the solution and what is K_a for the extremely substance, H_2S? (Assume that ionization of the second hydrogen can be neglected). [H^+] = ___ [SH^-] = ___ [H_2S] = ___ K_a = ___ An aqueous solution containing 0.10 M HF and 0.10 M KF has a ph of 3.45. What is the approximate value of K_a for HF? A 0.10M solution of sodium cyanides gives a pH reading of 11.1. Write a net ionic equation that accounts for this pH and calculate the approximate concentrations of CN^-, HCN and OH^- in the solution and the value of K_a for HCN. [CN^-] = ___Explanation / Answer
7. PH = PKa + log[salt]/[acid]
PH = PKa + log[KF]/[HF]
3.45 = PKa + log0.1/0.1
3.45 = Pka +0
PKa = 3.45
-logKa = 3.45
Ka = 10^-3.45 = 0.00035 = 3.5*10^-4 >>>>answer