Consider the reaction: CO( g )+H2O( g )CO2( g )+H2( g ) K c=102 at 500 K A react
ID: 491746 • Letter: C
Question
Consider the reaction:
CO(g)+H2O(g)CO2(g)+H2(g)
Kc=102 at 500 K
A reaction mixture initially contains 0.140 M COand 0.140 M H2O.
Part A
What will be the equilibrium concentration of [CO]?
Part B
What will be the equilibrium concentration of [H2O]?
Part C
What will be the equilibrium concentration of [CO2]?
Part D
What will be the equilibrium concentration of [H2]?
Consider the reaction:
CO(g)+H2O(g)CO2(g)+H2(g)
Kc=102 at 500 K
A reaction mixture initially contains 0.140 M COand 0.140 M H2O.
Part A
What will be the equilibrium concentration of [CO]?
[CO] = MPart B
What will be the equilibrium concentration of [H2O]?
[H2O] = MPart C
What will be the equilibrium concentration of [CO2]?
[CO2] = MPart D
What will be the equilibrium concentration of [H2]?
[H2] = MExplanation / Answer
CO(g) + H2O(g) CO2(g) + H2(g)
initial conc 0.140 0.140 0 0
change -c -c +c +c
Equb conc 0.140-c 0.140-c c c
Equilibrium constant , Kc = 102 = ( c x c) / ((0.140-c)(0.140-c))
c / ( 0.140-c) = 10
0.1c = 0.140-c
1.1c = 0.140
c = 0.127 M
Therefore the equilibrium concentration of CO = 0.140-c = 0.013 M
the equilibrium concentration of H2O = 0.140 - c = 0.013 M
the equilibrium concentration of CO2 = c = 0.127M
the equilibrium concentration of H2 = c = 0.127 M