Consider the reaction: CO(g) + Cl2(g) COCl2(g). Based on the molecular art shown
ID: 851087 • Letter: C
Question
Consider the reaction: CO(g) + Cl2(g) COCl2(g). Based on the molecular art shown here:
Question 27 options:
0.72
Question 28 options:
a) K < 1 Consider the reaction: CO(g) + Cl2(g) COCl2(g). Based on the molecular art shown here: Consider the reaction: PCl3(g) + Cl2(g) PCl5(g). If [PCl3] = 0.78 M, [Cl2] = 0.44 M, and [PCl5] = 0.88 at equilibrium, what is the value of K? Question 27 options: Consider the reaction: N2(g) + O2(g) 2 NO(g). If [N2] = 0.520 M, [O2] = 0.0662 M, and [NO] = 0.00956 at equilibrium, what is the value of K? Question 28 options:Explanation / Answer
a is correct
Keq = 2.6
so option C is correct
Keq = 0.00265
so option d is correct