Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An oil rig pumps 30. barrels of oil/day. exactly. Each barrel holds 55.0 gallons

ID: 493529 • Letter: A

Question

An oil rig pumps 30. barrels of oil/day. exactly. Each barrel holds 55.0 gallons 11 the density of the crude oil is 2.35 g/mL, how long will it take the rig to produce 5.00 times 10^5 kg of oil? A new lab technician, on his first day on the job, drops his lab key into a large bottle of concentrated nitric acid, and key begins to dissolve. The mass of the key is 2.03 oz and has a density of 6.347 g/cm^3. The acid dissolves the key at a rate of 0.00235 g/s. By the time the lab tech gets the key out of the acid, 10.0 minutes have passed. What is the volume of the key remaining? A snail escapes from a French restaurant on foot. The snail can crawl exactly one inch in exactly 5 seconds, it has to crawl 12.03 km to get to the open countryside. After exactly 12 days, how far is the snail from the countryside? 58.752g of aluminum pellets were added to 24.52 mL of water in a graduated cylinder. The water level rises to 46.28 mL. Calculate the density of the aluminum pellets.

Explanation / Answer

1.

30 barrels/day= 30*55 gallons/day= 1650 gallons/day

1 Gallon =3.785 L. 1650 gallons= 1650*3.785 L/day= 6245 L/day

Density = 2.35g/ml= 2.35*10-3 Kg/10-3L= 2.35 Kg/L

Mass of oil rig that can be pumped= 2.35*6245 L/day= 14676 kg/day

Time taken for producing 5*105 kg oil= 5*105/ 14676 =34 days

2. 1Oz= 28.38 gm, 2,03 oz= 2.03*28.38 gm=57.6 gm

The dissolution rate =0.00235 g/s

In 10 minites time, dissolution =0.00235*10*60 gm=1.41 gm

Mass of key remaining = 57.6-1.41= 56.19 gm

Volume of key remaining = 56.19/6.347 cc=8.853 cc

3.

Snail travels 1 inch. (12inches= 1ft=0.3048m), 1 inch= 0.3048/12= 0.0254 m

It takes 5 seconds to travel 0.0254 m. For 12 days, it travels= (0.0254/5)*12*24*60*60*60 m=5267 m

= 5.3 km

The snail is 12.3-5.3= 7 km from country side after 12 days.

4.

Rise in volume of aluminium due to addition of 58.752 gm = 46.28-24.52= 21.76 ml

Density = mass /Volume= 58.752/21.76 g/ml=2.7 g/ml