Imagine oxidation of 1 mole of a-pinene (molecular weight=136 g/mole) produces 0
ID: 495473 • Letter: I
Question
Imagine oxidation of 1 mole of a-pinene (molecular weight=136 g/mole) produces 0.2 moles of
pinic acid (p° =4.2e-10 atm, molecular weight=186 g/mole) and 0.3 moles of pinonic acid (p° =1.3e- 9 atm, molecular weight=184 g/mole). Both of these compounds have been observed in ambient aerosols. In this oxidation, assuming the condensed compounds don’t interact with one another,
which compound would first start to condense and form aerosols? Explain your answer, using relevant equations and parameters given above
Explanation / Answer
There will be an equilibrium between vapour <====> liquid <====> solid
low vapour pressure wiil condens faster
P° = 4.2 10- 10 atm it has low vapour pressure
a-pinene will condense faster