Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Part A) A balloon is floating around outside your window. The temperature outsid

ID: 506707 • Letter: P

Question

Part A) A balloon is floating around outside your window. The temperature outside is 15 C , and the air pressure is 0.700 atm . Your neighbor, who released the balloon, tells you that he filled it with 4.30 moles of gas. What is the volume of gas inside this balloon?

Part B) A 10.0 L gas cylinder is filled with 6.80 moles of gas. The tank is stored at 1 C . What is the pressure in the tank?

Part C) A 300. L kiln is used for vitrifying ceramics. It is currently operating at 1205 C , and the pressure is 1.100 atm . How many moles of air molecules are within the confines of the kiln?

Part D)A 14.0 L gas cylinder has been filled with 4.20 moles of gas. You measure the pressure to be 4.60 atm . What is the temperature inside the tank?

Explanation / Answer

Ans. Ideal gas equation:      PV = nRT      - equation 1

            Where, P = pressure in atm

            V = volume in L                   

            n = number of moles

            R = universal gas constant= 0.0821 atm L mol-1K-1

            T = absolute temperature (in K) = (0C + 273.15) K

#A. Putting the values in equation 1-

            0.700 atm x V = 4.30 mol x (0.0821 atm L mol-1K-1) x 288.15 K

            Or, V = 101.73 atm L / 0.7 atm = 145.32 L

Hence, Volume of gas in balloon = 145.32 L

#B. Putting the values in equation 1-

            P x 10.0 L = 6.80 mol x (0.0821 atm L mol-1K-1) x 274.15 K

            Or, P = 153.05 atm L / 10.0 L = 15.30 atm

Thus, pressure = 15.30 atm

#C. Putting the values in equation 1-

            1.10 atm x 300.0 L = n x (0.0821 atm L mol-1K-1) x 1478.15 K

            Or, n = 330.0 atm L / 121.293 atm L mol-1 = 2.72 mol

Thus, moles of air = 2.72 mol

#D. Putting the values in equation 1-

            4.60 atm x 14.0 L = 4.20 mol x (0.0821 atm L mol-1K-1) x T

            Or, T = 64.40 atm L / 0.34482 atm L K-1 = 186.76 K

Thus, temperature = 186.76 K = -86.390C