All three questions appear to be almost identical, but I can\'t figure out how t
ID: 509001 • Letter: A
Question
All three questions appear to be almost identical, but I can't figure out how to do them.
A 100.0 mL sample of 0.20 M HF is titrated with 0.10 M KOH. Determine the pH of the solution after the addition of 200.0 mL of KOH. The K_a of HF is 3.5 times 10^-4. A) 7.00 B) 3.46 C) 10.54 D) 9.62 E) 8.14 A 100.0 mL sample of 0.20 M HF is titrated with 0.10 M KOH. Determine the pH of the solution after the addition of 300.0 mL of KOH. The K_a of HF is 3.5 times 10^-4. A) 5.06 B) 12.00 C) 8.94 D) 9.33 E) 12.40 A 100.0 mL sample of 0.20 M HF is titrated with 0.10 M KOH. Determine the pH of the solution after the addition of 400.0 mL of KOH. The K_a of HF is 3.5 times 10^-4. A) 12.60 B) 13.85 C) 12.78 D) 12.30 E) 13.08Explanation / Answer
28)Given:
M(HF) = 0.20 M
V(HF) = 100.00 mL
M(KOH) = 0.10 M
V(KOH) = 200.00 mL
mol(HF) = 0.20 * 100.00 = 20.00 mmol
mol(KOH) = 0.10 * 200.00 = 20.00 mmol
20.00 mmol of both will react to form A- and H2O
A- here is strong base
A- formed = 20.00 mmol
Volume of Solution = 100.00 + 200.00 = 300.00 mL
Kb of A- = Kw/Ka = 1.0E-14/3.5E-4 = 2.86E-11
concentration ofA-,c = 20.00/300.00 = 0.0667 M
for simplicity lets write weak base as A-
A- + H2O -----> AH + OH-
0.0667 0 0
0.0667-x x x
Kb = [AH][OH-]/[B-]
Kb = x*x/(c-x)
since kb is small, x will be small and it can be ignored as compared to c
So, above expression becomes
Kb = x*x/(c)
so, x = sqrt (Kb*c)
x = sqrt ((2.86E-11)*0.0667) = 1.38E-6
[OH-] = x = 1.38E-6 M
pOH = -log [OH-] = -log (1.38E-6) = 5.86
PH = 14 - pOH = 14 - 5.86 = 8.14
PH = 8.14
Answer: E
i am allowed to answer only 1 question at a time