A sample of helium has a volume of 3 liters when the pressure is 500 torr. What
ID: 511363 • Letter: A
Question
A sample of helium has a volume of 3 liters when the pressure is 500 torr. What volume does the gas occupy at 300 torr? When a 375 mL sample of nitrogen is kept at constant temperature, it has a pressure of 1.2 atmospheres. What pressure does it exert when compressed to 125 mL? A sample of fluorine gas occupies 810 milliliters at 270 K and I atm. What volume does the gas occupy when the pressure is doubled, and rhc temperature increases to 400 K? Calculate the molecular weight of butane if 0.5813 gram of this gas fills a 250.0-mL flask at a temperature of 24.4 degree C and a pressure of 742.6 mmHg. 193 mL of O_2 was collected over water on a day when the atmospheric pressure was 762 mmHg. The temperature of the wafer was 23.0 degree C. How many grams of oxygen were collected? How many grams of KCIO_3 would decompose to produce 193 ml of O_2 by the following equation at STP? KC1O_3(s) rightarrow O_2(g) + KCl(s)Explanation / Answer
Question 1.
A sample of Helium,
V = 3 L
P = 500 torr,
find new V when
P = 300 torr
Apply Ideal gas law Ratios
P1V1 = P2V2
3*500 = V2*300
V2 = 3*500/300
V2 = 5 L
Question 2.
V = 375 mL of N2 gas,
P = 1.2 atm
V2 = 125 mL
P2 = ?
Apply Ratio
V1*P1 = V2*P2
375*1.2 = 125*P2
P2 = 375*1.2 /125
P2 = 3.6 atm