A sample of helium gas occupies 1,245 mL at 705 mmHg. For a gas sample at consta
ID: 881250 • Letter: A
Question
A sample of helium gas occupies 1,245 mL at 705 mmHg. For a gas sample at constant temperature, determine the volume of helium at 745 mmHg. Show your work.
A gas at a temperature of 105 degrees C occupies a volume of 205 mL. Assuming constant pressure, determine the volume at 25 degrees C. Show your work.
A gas at a temperature of 105 degrees C occupies a volume of 205 mL. Assuming constant pressure, determine the volume at 25 degrees C. Show your work.
Calculate the volume, in liters, of a 2.12 mol H2S(g) at 60 degrees C and 1.38 atm. Show your work.
Explanation / Answer
1) V1 = 1245 ml , P1 = 705 mmHg
V2 = ? , P2 = 745mmHg
form boyle's law
P1V1 = P2V2
V2 = P1V1 / P2
= 705 x 1245 / 745
= 1178.2 ml
volume = 1178.2 ml ----------------------------(answer)
(2)
T2 = 273 + 105 = 378K
V2 = 205ml
T1 = 273 +25 = 298 K
V1 = ?
from charles law
V1/T1 = V2/T2
V1 / 298 = 205 / 378
V1 = 161.6ml
volume at 25oC = 161.6 ml --------------> answer
3)
mole = n = 2.12
pressure = P= 1.38 atm
temperature = T = 273 + 60 = 333K
R = universal gas constant = 0.0821 L-atm / K mol
from ideal gas equation
P V = n R T
V = n R T / P
= 2.12 x 0.0821 x 333 / 1.38
= 42 L
volume = 42 L -----------------------------> answer