Can someone show me how to calculate the moles for number 2 and 4? Report Sheet
ID: 513869 • Letter: C
Question
Can someone show me how to calculate the moles for number 2 and 4?
Explanation / Answer
(2)
Moles of Mg used = mass / molar mass = 0.2534 / 24 = 0.0106 mol
Change in enthalpy = q / n
deltaH = q / 0.0106 J/mol
q is the value calculated in problem (1) in J
(4)
Moles of MgO = mass / molar mass = 1.0115 / (24+32) = 0.0181 mol
therefore,
change in enthalpy = q / n
deltaH = q / 0.0181 J/mol
q is the va;ue calculated in problem (3) in J