Consider the following reaction at constant pressure. Use the information here t
ID: 514718 • Letter: C
Question
Consider the following reaction at constant pressure. Use the information here to determine the value of delta S_surr at 298 K. Predict whether or not this reaction will be spontaneous at this temperature. N_2(g) + 2O_2(g) rightarrow 2NO_2(g) Delta_r H = +66.4 kJ Delta S_surr = -66.4 J K^-1 mol^-1, reaction is not spontaneous Delta S_surr = +66.4 kJ K^-1 mol^-1, reaction is not spontaneous Delta S_surr = +223 J K^-1 mol^-1, reaction is spontaneous Delta S_surr = -66.4 J K^-1 mol^-1, reaction is spontaneous Delta S_surr = -223 J K^-1 mol^_1, reaction is not spontaneousExplanation / Answer
rH = 66.4 KJ = 66400 J
Reaction absorbs heat
So, surrounding must give heat
so, Qsurr = -66400 J/mol
T = 298 K
S Surr = Q surr / T
= -66400 J/mol / 298 K
= -223 J/mol.K
Answer: -223 J/mol.K